Kronika wydarzeń

MALI AMBASADOROWIE w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

W dniach 19 października – 15 listopada przeprowadziliśmy drugi cykl warsztatów małych ambasadorów kultury afrykańskiej w gościnnych progach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Każde spotkanie miało swój odrębny temat. Poznawaliśmy afrykańskie kraje – wyśpiewywaliśmy ich nazwy, malowaliśmy flagi. Każdy z uczestników wybrał sobie kraj, którego był reprezentantem w turnieju w afrykańskiej grze kalaha (mankala), jednej z najstarszych gier świata. Ponzawaliśmy afrkańskie instrumenty muzyczne z kolekcji muzeum i Gwidona Cybulskiego. Opowiadaliśmy bajki m.in. z Angoli – „O bębnie, który mówił”, z Zimbabwe – „O dzielnym myśliwym”, z Botswany – „O dzieciach z wosku”, z Gwinei Bissau – „O bawole Tankoi”, Nigerii – „Co jest gwarancją powodzenia”. Każda z bajek miała swój rytm i towrzyszyłym im różne instrumenty: djambe, ngoni i balofony.

Od słuchania bajek i działań plastycznych przechodziliśmy do wspólnego opowiadania. Uczestnicy niemal od razu potrafili opowiadać i rozwijać sekwencje bajkowych obrazów.
Kluczem do łatwego zapamiętywania i samodzielnego opowiadania bajek przez małych ambasadorów Afryki był rytm, obecny zarówno w strukturach opowieści, jak i w rytmie bębnów mistrza Gasparda Conde, rytmie tańca i afrykańskich zaśpiewów i przysłów, których się uczyliśmy.

Na zakończenie warsztaów odbył się wielki finał (16 listopda w Muzeum Etnogranicznym), w czasie którego uczesnicy warsztatów opowiadali bajki, zadawali zagadki związane z Afryką i wciągali licznych widzów do wspólnego śpiewania i zabawy z rytmem. Muzeum udostępniło specjalnie na tę okazję afrykańskie eksponaty, m.in. królewke tron i strój z Nigerii oraz przedmioty życia codziennego. Gaspar Conde zapewnił porywającą oprawę muzyczną a Ania Zakrzewska ze Afrykańskiej Szkoły tańca i ruchu Uanga poprowadziła radosny finałowy taniec.
Było pięknie!

 

MALI AMBASADOROWIE AFRYKI na Festiwalu opowiadnia!

Na zakończnie tegorocznej edycji ścieżki afrykańskiej mali ambasadorowie Afryki wzięli udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym im. Z. raszewskiego w Warszawie, gdzie wraz z Jarkiem Kaczmarkiem i Gaspardem Conde opowiadali bajki dla ponad stuosobowej publiczności.
(21 listopada, godz. 10.00)

 

afrykanskiplakat

 

uanga logo

 

 

 

 

 

WARSZTATY W AFRYKAŃSKIEJ SZKOLE RUCHU I TAŃCA UANGA

Pierwszy cykl warsztatów „Małych ambasadorów” odbył się w maju i czerwcu 2014 w Szkole Ruchu i Tańca UANGA przy ulicy ul. Dzikiej.

W czasie pierwszego spotkania uczestnicy, w większości warszawskie dzieci pochodzenia afrykańskiego, wysłuchały afrykańskich bajek w oprawie muzycznej Gasparda Conde.

W trakcie kolejnych spotkań przechodziliśmy od opowiadania do działań ruchowych, teatralnych i plastycznych. Dzieci rozwiązywały zagadki i zadania związane z kulturą Afryki, stopniowo przejmując rolę opowiadaczy – małych ambasadorów kultury afrykańskiej.

Gaspard Conde prowadził warsztaty gry na afrykańskich bębnach djambe i uczył dzieci piosenek, które stały się częścią finałowej prezentacji, integrującej poszczególne ścieżki naszych działań.

Gośćmi warsztatów prowadzonych przez Jarka Kaczmarka byli Justyna Jary, która przeprowadziła zajęcia pracy nad głosem, Szymon Góralczyk, który dorzucił do naszej tykwy pełnej opowieści swoje afrykańskie bajki oraz Agnieszka Hakizimana, która wciągnęła nas pod skrzydła swojej afrykańskiej bajki podczas finałowego spektaklu.