Aktualności

W dniach 20-24, 30.10.2014 przeprowadziliśmy warsztaty teatralne w Meridian International Elementary School w Warszawie na ul. Wawelskiej 66/74. Każde spotkanie trwało około dwóch godzin.

W warsztatach brało udział dwanaścioro dzieci z różnych krajów, dziewczynek i chłopców w wieku 8-9 lat. Wśród nich były dzieci z Turcji, Pakistanu, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Grecji, Mongolii, Wietnamu… Językiem warsztaów był angielski.

Na pierwszych zajęciach przybliżyliśmy dzieciom za pomocą prezentacji multimedialnej różne techniki teatru cieni, zarówno dawne, jak i współczesne. Następnie opowiedzieliśmy dokładniej o Karagozie – tureckim teatrze cieni i odegraliśmy fragment tradycyjnego przedstawienia.

Potem dzieci podzieliły się na dwie grupy i każda grupa wybrała jedną z opowiedzianych przez nas historii. Jedną była turecka anegdota o Hodży Nasreddinie, a drugą baśń z Kaukazu. Zadaniem dzieci było opracowanie wybranej przez siebie historii, a następnie przygotowanie jej w technice Karagoza i wystawienie na scenie.

Drugiego dnia dzieci rysowały na przeźroczystych plastikowych arkuszach dekoracje i figurki, po czym wycinały je i malowały farbami, a następnie wymyślały scenariusze do swoich historii.

Trzeciego dnia przygotowaliśmy dzieciom figurki (łączenie nóg, rąk i głów za pomocą nitów oraz zaopatrzenie figurek w patyczki, służące do ich animacji) i każda z grup rozpoczęła próby na na dwóch mniejszych scenach, które im przygotowaliśmy.

Czwarty dzień przeznaczony był wyłącznie na próby i na ulepszanie scenariuszy historii. Ostatnie dwie próby miały miejsce na dużej scenie, której używamy podczas swoich występów.

Piątego dnia odbyło się w świetlicy szkolnej przedstawienie, na które przyszły wszystkie uczące się w szkole dzieci wraz z opiekunami.

Warsztaty skończyły się 15.11.2014 w Oranżerii Wilanowskiej, gdzie mieści się działający w wilanowskim pałacu teatr. O godzinie 12.00 dzieci odegrały swoje przedstawienia przed zaproszoną publicznością.

Projekt: Mali ambasadorowie

Organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

Dotacja: Miasto Stołeczne Warszawa

Prowadzący: Monika Wyrzykowska, Umut Nebioğlu, Albert Kwiatkowski